Jak należy dbać o zęby psa?

Podobnie jak w przypadku ludzkiego uzębienia, należy również dbać o zęby psa. Jeśli zostaną one zaniedbane, wówczas mogą dotykać je różne choroby, a nawet mogą one po prostu wypadać. Na szczęście istnieją różne skuteczne metody prawidłowej pielęgnacji psiego uzębienia. Dzięki nim zęby psa pozostaną zdrowe i trwałe.

Dlaczego trzeba dbać o psie zęby?

Niestety bardzo wielu właścicieli psów zaniedbuje zęby swoich pupili twierdząc, że nie jest im to potrzebne, ponieważ nie spożywają słodyczy czy też innych produktów powodujących problemy z uzębieniem. W rzeczywistości u psów mogą rozwijać się choroby zębów spowodowane przez zaniedbanie higieny. Zęby mogą zostać dotknięte przez różne infekcje lub mogą pojawiać się w nich ubytki. Dodatkowo zęby, które nie są leczone mogą wypadać lub prowadzić do powstawania stanów zapalnych w wątrobie albo nerkach.

Jak prawidłowo dbać o zęby czworonoga?

Dbanie o psie zęby nie jest skomplikowaną czynnością. Główną przyczyną wielu schorzeń jest kamień nazębny. Dzikie zwierzęta są w stanie ścierać go naturalnie dzięki gryzieniu kości lub patyków. Osad z kamienia nazębnego powoduje paradontozę, infekcje zębów oraz sprawia, że z pyska psa czuje się nieprzyjemny zapach. Warto stosować się do kilku zasad, aby umożliwić psu likwidację kamienia:

  • Bardzo ważne jest odpowiednie żywienie polegające na podawaniu karmy mokrej i suchej. Dobrze też od czasu do czasu dać psu surową kość, która dobrze ściera kamień nazębny.
  • Na rynku dostępne są też psie przysmaki o przeznaczeniu dentystycznym. Warto również podawać je psu, aby zwalczyć problem niechcianego kamienia nazębnego.
  • Istnieją specjalne pasty oraz oleje, które można wcierać w zęby raz w tygodniu. Czynność tą może wykonywać jedynie osoba, której pies ufa.
  • Gryzaki i inne zabawki tego rodzaju są jak najbardziej mile widziane. Częste gryzienie pozwala na skuteczne pozbywanie się kamienia nazębnego.

Co zrobić, gdy jednak pojawią się problemy z zębami u psa?

Nie zawsze da się uniknąć wszystkich problemów. W przypadku bólu zęba pies nie będzie chciał jeść ani się bawić. Może wystąpić ślinotok lub zwierzę będzie wkładać łapę do pyska. Gdy pojawią się problemy z zębami nie wolno zwlekać i należy udać się do weterynarza, który oceni stan zdrowia psa i zastosuje odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz