Rozpoznawanie i leczenie psich kontuzji

Kontuzje są dość powszechnymi problemami, szczególnie w przypadku psów sportowych oraz ras charakteryzujących się wysoką aktywnością. Bardzo często takim psom mogą się przytrafić różnego rodzaju stłuczenia, zwichnięcia, a czasami nawet złamania. Pies niestety nie jest człowiekiem i nie będzie w stanie dokładnie powiedzieć które miejsce go boli. Właściciel powinien więc wiedzieć jak rozpoznać problem i jak sobie z nim poradzić.

Rozpoznawanie kontuzji u czworonoga

Najłatwiej jest rozpoznać kontuzję, której pies doznał na oczach właściciela. Często jednak poziom adrenaliny jest u zwierzęcia na tyle wysoki, że w pierwszym momencie pies nie przejawia żadnych oznak problemu, który pojawia się dopiero po kilku godzinach. Aktywne psy są narażone na wiele różnych rodzajów kontuzji, takich jak złamania kości, skręcenia stawów, pęknięcia, nadwyrężenia, itp. Warto zwrócić uwagę na kilka symptomów mówiących o tym, że z psem jest coś nie tak:

  • Zwierzę warczy, wyje i piszczy oraz nie pozwala dotknąć swojej kończyny.
  • Pies unosi kończynę, gdy chodzi lub kuleje.
  • Kończyna zwisa bezwładnie, ma obrzęk lub krwawi.

W przypadku wykrycia kontuzji, ważna jest bardzo szybka pomoc weterynaryjna. Nie warto pomagać na własną rękę ani tym bardziej zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ może to doprowadzić do poważniejszych powikłań.

Właściwe dbanie o psa jest bardzo istotne

Weterynarz w zależności od miejsca i rodzaju kontuzji określi sposób leczenia zwierzęcia. Bardzo ważną kwestią jest nie tylko samo wyleczenie, ale również dbałość o psa po urazie. Warto przestrzegać kilku zasad:

  • Zapewnienie odpowiedniego i wygodnego miejsca do wypoczynku.
  • Przestrzeganie zaleceń weterynarza odnośnie rehabilitacji.
  • Zmniejszenie ilości karmy na czas leczenia, aby utrzymać prawidłową wagę psa.
  • Regularna kontrola stanu kończyny.
  • Wynoszenie małego psa na rękach na zewnątrz lub zapewnienie mu odpowiedniego miejsca do relaksu poza domem.

Ważną kwestią jest też unikanie kontuzji u psów. Istotna jest odpowiednia rozgrzewka oraz regularne ćwiczenia. Nie bez znaczenia jest też zdrowa dieta, zapewnienie optymalnego odpoczynku, a także przeprowadzanie regularnych badań u weterynarza.

Dodaj komentarz