Fundacja "Przyjaciele Czterech Łap"
Bierzemy odpowiedzialność za tych, których oswoiliśmy
Przyjaciele Czterech Łap
KRS: 0000319906
REGON: 320608231
NIP 597-169-91-69

 
NOWY NR KONTA

40 1440 1286
0000 0000 1637 3273
(PKO BP)
 
PayPal:
fundacja@
przyjacieleczterechlap.pl

 
 
 
 

:: STERYLIZACJA - MAKSIMUM KORZYŚCI, MINIMUM WAD

artykuł udostępniony przez szczeciński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

 

 
STERYLIZACJA
MAKSIMUM KORZYŚCI, MINIMUM WAD

Sterylizacja (lub inaczej kastracja) to zabieg polegający na usunięciu jajników, macicy i jajowodów. Wymaga on znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Operacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Przed zabraniem suki do domu, po jej wybudzeniu i stwierdzeniu dobrego stanu, właściciel suczki powinien dostać zalecenia, jak ma postępować ze zwierzęciem w domu.
Opieka nad suką po operacji obejmuje: zabezpieczenie rany przed lizaniem; 12 godz. głodówkę (woda bez ograniczeń), w razie potrzeby podanie środków przeciwbólowych, kontakt z lecznicą w razie niepokojących objawów, kontrola rany pooperacyjnej po ok. 10 dniach.
Przez tydzień po operacji dobrze jest ograniczyć aktywność suki, wychodząc z nią na spacer tylko na smyczy. Jeśli suczka ma mniejszy apetyt przez pierwsze dni po zabiegu, nie jest to niepokojące, o ile chętnie pije wodę.

PLUSY + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + !

  • Suczka nie zachodzi w ciążę, nie rodzi szczeniaków;

 

  • Brak cieczki to brak problemów na spacerach, bez „wianuszka adoratorów”, bez ryzyka pokrycia suczki przez agresywnego psa, bez kłopotów higienicznych w domu;
  • Sterylizacja nie zmienia charakteru suki;
  • Suczka unika ryzyka kilku poważnych chorób;

- ropomacicza - jest to ciężki stan zapalny macicy, który zwykle występuje u starszych suczek, a u młodszych często jest spowodowany podawaniem hormonalnych leków antykoncepcyjnych;
- nowotworów układu rozrodczego – guzów jajnika czy macicy;
- nowotworów gruczołu mlekowego – z reguły o charakterze złośliwym (wczesna sterylizacja zmniejsza ryzyko zachorowania do poziomu 0.05%);
- wyłysienia na tle hormonalnym – powodowanego przez hormon w jajnikach;
- ciąży urojonej – w czasie której często dochodzi do zapalenia gruczołów mlekowych.

W SZCZECINIE WŁAŚCICIELE WYSTERYLIZOWANYCH SUCZEK SĄ ZWOLNIENI Z PŁACENIA PODATKU OD POSIADANIA PSA !!!

MINUSY - - - -

  • Ryzyko związane z operacją – istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji i powikłań, jak przy każdym zabiegu chirurgicznym;
  • Może wystąpić zjawisko nietrzymania moczu przez sukę związane z brakiem hormonu wytwarzanego w jajnikach (prawdopodobieństwo wystąpienia – ok. 2%); zazwyczaj terapia hormonalna likwiduje problem;
  • Wystąpienie syndromu tzw. trzeciego jajnika, czyli obecności komórek w jamie ciała,  takich jak występowały w jajnikach, które produkują estrogeny (hormony żeńskie), mogące wywołać cieczkę i ciążę urojoną; oczywiście suczka nie zajdzie w ciążę, ale jest to kłopotliwe;
  • Otyłość – może wystąpić zwiększony apetyt, trzeba uważać, żeby nie podawać zbyt dużo jedzenia. Można wówczas podawać specjalistyczną karmę o obniżonej ilości kalorii.

Nie jest prawdą, że suka musi choć raz mieć potomstwo, a sterylizację można przeprowadzić dopiero po pierwszej cieczce.

Wczesna sterylizacja (w wieku 5-6 miesięcy), na pewno nie zahamuje normalnego rozwoju suczki, a na pewno zlikwiduje ryzyko wystąpienia guzów sutka.

Sterylizację można wykonać praktycznie w każdym okresie życia suczki, nigdy nie jest „za późno” (oczywiście w granicach rozsądku). Im suczka młodsza, tym lepiej zniesie operację.

Jako lekarz weterynarii jestem za:

OPINIA P. DR WET. DOROTY MYNC-CHMIELEWSKIEJ

Sterylizację polecam wszystkim właścicielom suczek. Korzyści zdrowotnych dla psa jest bardzo dużo, a minusów tego zabiegu – bardzo mało. Szczególnie zabieg wykonany przed pierwszą cieczką zapobiega wielu chorobom nowotworowym. Minusem jest ewentualne nietrzymanie moczu, z którym można sobie na ogół poradzić za pomocą terapii hormonalnej.
Ja swoją suczkę, bardzo piękną i rasową, wysterylizowałam. Lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Nie mam też stresów podczas długich spacerów, na które uwielbiam chodzić z moimi psami.

 

OPINIA P. DR WET. JOANNY PAWEŁKI

            Pod sterylizacją suczek podpisuję się obydwiema rękami. Wydaje mi się, że wobec plusów tego zabiegu, minusy są naprawdę nieistotne. Powikłania pooperacyjne zdarzają się bardzo rzadko, nietrzymanie moczu u suczek – raz na 100 zabiegów, przy czym jest ono dość łatwo wyleczalne. Oczywiście trzeba zwracać uwagę, żeby nie „zatuczyć” suczki, która może mieć większy apetyt po zabiegu, ale trzeba pamiętać, że antykoncepcja hormonalna może powodować to samo zjawisko, dodatkowo sprzyjając rozwojowi nowotworów i ropomacicza.
            Korzyści zdrowotne są olbrzymie – im wcześniej zrobiona sterylizacja, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów narządów rodnych, urojonych ciąż, ropomacicza. Sterylizując sukę w wieku 5-6 miesięcy, mamy pewność, że jej charakter nie ulegnie żadnym zmianom. Z reguły suczki po sterylizacji stają się bardziej przywiązane do właścicieli, niechętnie rozstają się z nimi.
            Niezwykle ważną zaletą sterylizacji jest zapobieganie bezdomności zwierząt. Jest to bardzo humanitarna metoda zapobiegająca przyjściu na świat szczeniaków, na których nie ma chętnych, a które często trafiają do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Lepiej jest wysterylizować suczkę, niż usypiać jej nowonarodzone szczeniaczki czy oddawać je do schroniska, gdzie często chorują i zdychają.

Informacje zebrała – Beata Więcaszek

 
 
 
   
 
 
 
 
 
 


 
 
Wspierane przez Hosting o12.pl